FiFe-logo.jpg
fpl.jpg
SCC.png
  • Facebook
  • YouTube

©2018 by hodowla kotów neva masquerade

o rasie

Historia rasy:

            Koty Neva Masquerade jest to odmiana kolorystyczna kotów Syberyjskich, a koty Syberyjskie jest to rasa naturalna, wywodząca sie od wolnożyjących półdługowłosych kotów zamieszkujących Rosje. Nazwa kotów Neva Masquerade została nadana przez hodowców klubu TARC od rzeki Newy, przepływającej przez St. Petersburg oraz od hucznych bali maskowych odbywających sie w tym mieście, na brzegu rzeki. Mówi sie również, że nazwa pochodzi także od wyglądu kota i jego charakterystycznej maski na pyszczku.

                 

Historia kotów Neva Masquerade jako odrębnej rasy jest stosunkowo krótka, gdyż została uznana dopiero w 2009r dzięki polskim hodowcom, ale zacznijmy od początków kotów syberyjskich. Pierwsze wzmianki na temat kotów syberyjskich można odszukać już w publikacjach z XVIw, natomiast po dziś dzień nie ma jednoznacznych informacji o ich dokładnym pochodzeniu. Mówi sie, że koty syberyjskie wywodzą sie od leśnych kotów zamieszkujących Syberię, brakuje jednak dokładnego opisu kotów z tamtych czasów by móc przypisać je do tej rasy. Jedynie określenie kotów jako "bukhara" potwierdza obecność kotów wyglądem przypominających syberyjskie na terytorium Rosji. Początki rasy datuje sie na XVIIw. Jest to rasa, która ukształtowała sie w naturalny sposób bez ingerencji człowieka. W latach 1986-87 swoją działalność rozpoczęły kluby hodowlane w Moskwie i Leningradzie. Natomiast w 1989r dwóch felinologów z klubu "Kotofei" O. S. Mironovą i I. J. Katsera utworzyło pierwszy standard dla tej rasy na podstawie kocura o imieniu Roman. W tym samym czasie rasa syberyjska została zarejestrowana przez innych rosyjskich felinologów w Moskwie. W 1990r Radziecki Zawiązek Felinologiczny zatwierdził standard kotów syberyjskich, który posłużył w 1991r do uznania pierwszego międzynarodowego standardu rasy. W miedzy czasie oczywiście standard ten niejednokrotnie ulegał modyfikacjom, jedne cechy były dodawane, inne odejmowane, zostały dodane różne odmiany kolorystyczne tj pręgowanie, pręgowanie z bielą, gładkie, gładkie z bielą czy colourpoint .

                 

W Polsce hodowlę kotów syberyjskich rozpoczęto w 1990 roku dzięki Pani Jolancie Sztykiel z  hodowli z Baśni*Pl i jej kotki o imieniu Bajra Rołas. W tym samym czasie koty syberyjskie dotarły do Stanów Zjednoczonych. W 1992r World Cat Federation (WCF) jako pierwsza federacja uznała koty syberyjskie (w tym neva masquerade jako umaszczenie colourpoint), natomiast w 1997r uczyniło to również Federation Internationale Feline (Fife), lecz nie uznało colourpointów. W 2006r śladami dwóch wcześniejszych federacji poszły również TICA i CFA.

                 

Odmiana kolorystyczna kotów syberyjskich była tematem niejednej dyskusji. Hodowcy podzielili sie na dwa obozy, z których jeden uważał, że umaszczenie colourpoint od dawna występowało w populacji rosyjskich kotów, drugi zaś  uważał, że ta odmiana kolorystyczna powstała poprzez krzyżowanie z kotami syjamskimi, perskimi i balijskimi sprowadzonymi do Rosji. W związku z tym w 2001r roku została powołana komisja rozstrzygająca ten spór. Uznano wówczas, że odmiana colourpoint jest oryginalną odmianą kotów syberyjskich.                

15 grudnia 2007r w Warszawie został rozpatrzony wniosek złożony przez polskich hodowców zrzeszonych w Klubie Kota Syberyjskiego SIB Cat Club i w Klubie Miłośników Neva Masquerade ,,Nevaclub”(już nieistniejącym) o uznanie Neva Masquerade jako siostrzanej rasy kotów syberyjskich. W 2008 roku FIFe uznała Nevy jako oddzielną siostrzaną rasę kotów i oznaczyła kodem NEM. Natomiast wstępne uznanie Neva Masquerade przez FIFe jako odrębnej rasy nastąpiło w 2009 roku, a pełne zaś w 2011 roku.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now