top of page

o rasie

ORasie

Charakter:

Rasa kotów neva masquerade to siostrzana rasa kotów syberyjskich. Od syberyjczyków różnią się one jedynie niebieskim kolorem oka oraz umaszczeniem colorpoint. Charakterem również obie te rasy niczym się nie różnią chociaż niektórzy twierdzą, że nevy są nieco bardziej łagodne. 

Młode kociaki wymagają sporej uwagi i kontaktu z opiekunem w procesie swojej socjalizacji, co procentuje później zrównoważonym i komunikatywnym towarzyszem w naszym domu :)

Zdecydowanie są to koty o dużym temperamencie i inteligencji. Z natury raczej wesołe, aktywne i ciekawskie. Bez większych problemów opanowują panujące w domu zasady, co im wolno a czego nie i póki opiekun patrzy ich przestrzegają ;) To uczuciowa, lojalna oraz łagodna rasa. Bywają bardzo wrażliwe i potrafią wyczuć nastroje otaczających go osób.              

ORasieCharakter
DSC03170.JPG

Lubią towarzystwo innych kotów i w grupie zazwyczaj są zgodne i niekonfliktowe. Bez problemu również zaprzyjaźniają sie z psami. Doskonale radzą sobie również z samotnością pod nieobecność domowników pod warunkiem, że poświeci się im uwagę po powrocie :)

DSC03109.JPG

Łagodność nevek można zauważyć nie tylko wobec ludzi, lecz również wobec wyposażenia mieszkania. Jest to rasa, która stosunkowo mało drapie i niszczy meble. Wobec domowników są bardzo przyjacielskie i podobnie jak psy przywiązują się do nich. Zupełnie naturalnym widokiem przy nevach jest to jak czekają pod drzwiami na powrót swojego człowieka, aportują czy ochoczo spacerują na smyczy.

Idealni przyjaciele i towarzysze zabaw dla dzieci, które z ogromną cierpliwością znoszą wszelkie przejawy czułości.  W domach z najmłodszymi maluszkami, bardzo często sypiają w dziecięcym łóżeczku, jeśli tylko się im na to pozwoli, a kiedy dziecko zapłacze próbują je uspokoić. Jest to rasa pozbawiona cienia agresji i w sytuacjach kiedy dziecko przekracza kocie granice, zwyczajnie odchodzą w spokojniejsze miejsce.

Bez problemu przystosowują się do przebywania w mieszkaniu. Jednak kiedy mają taką możliwość chętnie korzystają z zabezpieczonego balkonu czy specjalnie przygotowanego wybiegu w ogrodzie. Bardzo lubią się wspinać i przebywać na wysokościach, dlatego powinny mieć do swojej dyspozycji drapak z budką i podestami, na które będą mogły się wspinać i ostrzyć swoje pazurki.

Zdrowie:

Choroby:

Neva Masquerade i koty syberyjskie to naturalne rasy kotów. Oznacza to, że cieszą się bardzo dobrym zdrowiem oraz odpornością i nie mają skłonności do chorób. Uznawane są za jedne z najzdrowszych ras kotów. Nie oznacza to jednak, że nie zdarza im się podupaść na zdrowiu. Podobnie jak u wszystkich innych ras kotów może się u nich pojawić kardiomiopatia przerostowa serca (HCM) lub wielotorbielowatość nerek (PKD). Szczęśliwie zdarza się to niezwykle rzadko.

Jest to rasa długo dojrzewająca, a pełnię dojrzałości fizycznej osiągają w wieku 3-5 lat.

Koty rasy neva masquerade dożywają do 12-16 lat.

ORasieZdrowie

Żywienie:

Koty tej rasy wymagają dobrze zbilansowanej diety i karm dobrych jakościowo, gdyż zdarza im się wybrzydzać. Jako, że jest to rasa wywodząca się ze środowiska naturalnego są oni urodzonymi myśliwymi. A skoro tak, oznacza to, że podstawą ich diety powinno być mięso.

Można je żywić zatem dietą BARF, która przez wielu uważana jest za najlepsza dla psów i kotów, jednak wymaga do tego sporej wiedzy. Komponowana samodzielnie dieta powinna zawierać mieszankę świeżego mięsa różnych gatunków, z wyjątkiem wieprzowiny, wzbogaconą o niezbędne suplementy i witaminy.

Komponowanie diety BARF jest jednak dość trudne i czasochłonne, a każda pomyłka w doborze suplementów i witamin może mieć opłakane skutki dla zdrowia kota. Dlatego dls osób, które nie czują się na siłach, żeby samodzielnie przygotowywać posiłki dla swoich pociech, bardzo dobrym rozwiązaniem może być zakup gotowej, w pełni zbilansowanej karmy suchej jak i mokrej. Na rynku jest obecnie mnóstwo takich karm niemniej przed jej zakupem warto zapoznać się z ich składem, bo karma karmie nie jest równa i również tutaj łatwo o błędny wybór.

Warto też wspomnieć, że dorosłe koty nie piją mleka. Nie tylko nie potrzebują, ale nawet jest dla nich niewskazane. Do picia podajemy kotu jedynie wodę.

Pielęgnacja:

Pielęgnacja nevek nie jest zbyt kłopotliwa. Zazwyczaj sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Od czasu do czasu wskazana jest kąpiel lub pudrowanie. Zimą szata staje się gęstsza i dłuższa, latem natomiast linieje i staje się zdecydowanie krótsza. Jedynie ogon pozostaje obficie owłosiony, niezależnie od pory roku. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać czy uszy nie wymagają czyszczenia oraz czy pazury nie wymagają przycięcia.

Neva Masquerade a alergia:

Koty syberyjskie i neva masquerade uznawane są za rasy hipoalergiczne. Istnieje wielu hodowców, którzy reklamując twierdzi, że są to koty nieuczulające czym z pewnością chcą przyciągnąć potencjalnego kupca do siebie. Nie jest to jednak do końca prawda. Istnieje wiele badań potwierdzających, że koty tych ras wytwarzają o wiele mniej białka Fel-D1, które wpływa u ludzi na występowanie alergii na koty. O wiele mniej nie oznacza jednak, że wcale, dlatego trzeba mieć to na uwadze, że faktycznie rasy te nie są tak uczulające jak większość innych ras kotów, ale nadal w pewnym stopniu mogą uczulać. Dlatego ważne jest aby osoby mające alergię na koty przed zakupem kota nawet tej "nieuczulającej" rasy miały jakiś wcześniejszy kontakt z kociakiem, żeby osobiście przetestować jak ich organizm zareaguje na kota i czy nie pojawi sie u niego niepożądana alergia. Faktem jest jednak, że wielu alergików uczulonych na koty doskonale toleruje w domu obecność kota rasy neva masquerade, więc jeśli ktoś całe życie marzył o kocie, ale ze względu na swoją alergię pogodził się, że nigdy żadnego nie będzie mógł mieć, warto przetestować czy przypadkiem rozwiązaniem nie będzie kociak tej rasy. 

Historia rasy:

           Koty Neva Masquerade jest to odmiana kolorystyczna kotów Syberyjskich, a koty Syberyjskie jest to rasa naturalna, wywodząca sie od wolnożyjących półdługowłosych kotów zamieszkujących Rosje. Nazwa kotów Neva Masquerade została nadana przez hodowców klubu TARC od rzeki Newy, przepływającej przez St. Petersburg oraz od hucznych bali maskowych odbywających sie w tym mieście, na brzegu rzeki. Mówi sie również, że nazwa pochodzi także od wyglądu kota i jego charakterystycznej maski na pyszczku.                

ORasieHistoria
DSC03136.JPG

       Historia kotów Neva Masquerade jako odrębnej rasy jest stosunkowo krótka, gdyż została uznana dopiero w 2009r dzięki polskim hodowcom, ale zacznijmy od początków kotów syberyjskich. Pierwsze wzmianki na temat kotów syberyjskich można odszukać już w publikacjach z XVIw, natomiast po dziś dzień nie ma jednoznacznych informacji o ich dokładnym pochodzeniu.

Mówi sie, że koty syberyjskie wywodzą sie od leśnych kotów zamieszkujących Syberię, brakuje jednak dokładnego opisu kotów z tamtych czasów by móc przypisać je do tej rasy. Jedynie określenie kotów jako "bukhara" potwierdza obecność kotów wyglądem przypominających syberyjskie na terytorium Rosji. Początki rasy datuje sie na XVIIw. Jest to rasa, która ukształtowała sie w naturalny sposób bez ingerencji człowieka. W latach 1986-87 swoją działalność rozpoczęły kluby hodowlane w Moskwie i Leningradzie. Natomiast w 1989r dwóch felinologów z klubu "Kotofei" O. S. Mironovą i I. J. Katsera utworzyło pierwszy standard dla tej rasy na podstawie kocura o imieniu Roman. W tym samym czasie rasa syberyjska została zarejestrowana przez innych rosyjskich felinologów w Moskwie. W 1990r Radziecki Zawiązek Felinologiczny zatwierdził standard kotów syberyjskich, który posłużył w 1991r do uznania pierwszego międzynarodowego standardu rasy. W miedzy czasie oczywiście standard ten niejednokrotnie ulegał modyfikacjom, jedne cechy były dodawane, inne odejmowane, zostały dodane różne odmiany kolorystyczne tj pręgowanie, pręgowanie z bielą, gładkie, gładkie z bielą czy colourpoint .

                 

DSC00763.JPG

W Polsce hodowlę kotów syberyjskich rozpoczęto w 1990 roku dzięki Pani Jolancie Sztykiel z  hodowli z Baśni*Pl i jej kotki o imieniu Bajra Rołas. W tym samym czasie koty syberyjskie dotarły do Stanów Zjednoczonych. W 1992r World Cat Federation (WCF) jako pierwsza federacja uznała koty syberyjskie (w tym neva masquerade jako umaszczenie colourpoint), natomiast w 1997r uczyniło to również Federation Internationale Feline (Fife), lecz nie uznało colourpointów. W 2006r śladami dwóch wcześniejszych federacji poszły również TICA i CFA.                 

Odmiana kolorystyczna kotów syberyjskich była tematem niejednej dyskusji. Hodowcy podzielili sie na dwa obozy, z których jeden uważał, że umaszczenie colourpoint od dawna występowało w populacji rosyjskich kotów, drugi zaś  uważał, że ta odmiana kolorystyczna powstała poprzez krzyżowanie z kotami syjamskimi, perskimi i balijskimi sprowadzonymi do Rosji. W związku z tym w 2001r roku została powołana komisja rozstrzygająca ten spór. Uznano wówczas, że odmiana colourpoint jest oryginalną odmianą kotów syberyjskich.

15 grudnia 2007r w Warszawie został rozpatrzony wniosek złożony przez polskich hodowców zrzeszonych w Klubie Kota Syberyjskiego SIB Cat Club i w Klubie Miłośników Neva Masquerade ,,Nevaclub”(już nieistniejącym) o uznanie Neva Masquerade jako siostrzanej rasy kotów syberyjskich. W 2008 roku FIFe uznała Nevy jako oddzielną siostrzaną rasę kotów i oznaczyła kodem NEM. Natomiast wstępne uznanie Neva Masquerade przez FIFe jako odrębnej rasy nastąpiło w 2009 roku, a pełne zaś w 2011 roku.

DSC00793.JPG

Wzorzec rasy neva masquerade:

 • Pochodzenie: Rosja

 • Charakter: ciekawski, przyjacielski, inteligentny, wesoły, łagodny, czuły i przyjacielski.

 • Aktywność: aktywny, lubi zabawy i kontakt z człowiekiem.

 • Wielkość: średniej wielkości. Kotki zazwyczaj mniejsze i delikatniejsze od kocurów.

 • Waga: 4-7 kg.

 • Tułów: dobrze umięśniony o silnych kościach, mocny kark i szeroka klatka piersiowa; sprawiający wrażenie "prostokątnego".

 • Kształt głowy: średniej wielkości, okrągła, masywna, nieco dłuższa niż szersza, czoło lekko wypukłe, podbródek zaokrąglony, dobrze rozwinięte kości policzkowe, nieznacznie cofnięta broda, wyraźnie zakrzywiony profil.

 • Uszy: średniej wielkości, trójkątne, szerokie u nasady, zaokrąglone na górze, lekko pochylone do przodu, porośnięte wewnątrz kępkami włosów, szeroko rozstawione między sobą na głowie.

 • Oczy: duże, lekko owalne, osadzone skośnie i dość daleko od siebie, zawsze niebieskie.

 • Ogon: długi i puszysty, zaokrąglony na końcu, gęsto porośnięty sierścią.

 • Kończyny: średniej długości, mocne i masywne, dobrze owłosione między palcami.

 • Sierść: półdługa, włosy okrywowe gładko przylegające do ciała, wodoodporne i szorstkie w dotyku, podszerstek miękki i gęsty; na szyi występuje kołnierz (kryza), na udach portki, obfite pióro na ogonie, z którego włos nie powinien zwisać.

 • Maść: charakterystyczne dla colourpoint są kolorowe znaczenia występujące na części twarzowej głowy, uszach, kończynach i ogonie; występuje wiele odmian barwnych znaczeń, w kolorach: czarny, niebieski, rudy i kremowy, pręgowane i niepręgowane, z bielą i bez bieli. Kocięta rodzą się całkowicie białe, bez kolorowych znaczeń.

 • Odporność/podatność na choroby: odporny.

 • Długość życia: 12-16 lat.

 • kod EMS używany do opisania rasy w FIFe: NEM.                

ORasieWzorzec

Zalety kotów rasy neva masquerade:

 • rasa bardzo zdrowa i odporna na choroby, niezbyt wymagająca w pielęgnacji

 • raczej nie ma tendencji do niszczenia mebli

 • uczuciowa, ale nie natrętna

 • świetnie sprawdzi się jako kot rodzinny, lubi dzieci i zabawy, wiele wybacza

 • akceptuje inne koty a także psy

 • może być zarówno kotem niewychodzącym, jak i wychodzącym pod kontrolą opiekuna

 • mniej uczula, z uwagi na mniejszą zawartość w ślinie białka odpowiedzialnego za reakcje alergiczne

ORasieZalety
DSC03190.JPG
bottom of page